برای شیروان و برای افتخارش حکیم ارد بزرگ Shirvan

این انجمن قدیمی ترین کلوپ مجازی جوانان شهر شیروان با 900 نفر عضو می باشد، کار خود را از سال 1386 آغاز نموده است . نام انجمن خود را به افتخار فیلسوف جهانی شهرمان حکیم ارد بزرگ گذاشتیم ((بزرگ شیروان)). استفاده از مطالب این انجمن با ذکر منبع بلا اشکال است

الرئيسيةمكتبة الصورجستجوگروههاي کاربرانثبت نامورود
به انجمن شهرستان شیروان ، شهر اجدادی بزرگترین فیلسوف جهان "حکیم اُرُد بزرگ" خوش آمدید . .... اینجا انجمن شیروان است قدیمی ترین تالار گفتمان خراسان شمالی با 900 نفر عضو رسمی . .... برای دانلود کتاب ها و باز شدن لینک های موجود در انجمن باید ثبت نام کنید .
ویژه
حکیم ارد بزرگ

«ای ارد بزرگ جاودانه
ای مظهر حکمت زمانه

همشهری خوب شیروانی
من مفتخرم بدین نشانه

آوازه شهر من بلند است
تا نام تو باشدش میانه

ایران به تو می بالد و اینک
گشتی تو به هر کجا فسانه

آوازه تو گذشته از مرز
رفته است به اوج بیکرانه

تو شهپر آسمان حکمت
باز آمده ای به آشیانه

پای تو و چشم دوستداران
ای لعبت شعر شاعرانه

با چشم جهانبین که تو داری
صد طعنه به چشم آهوانه

زد حلقه بپای عاشقانت
گیسوی فتاده روی شانه

ای نطق تو با زبان حکمت
شیوایی حرف دلبرانه

ای شیوه مهربانی تو
دلچسب تر از دو صد ترانه

مردم بطواف روی ماهت
گردند بدورت عاشقانه

محبوب قلوب عاشقانی
ای ارد بزرگ جاودانه»

شاعر : جناب آقای رضا بخشعلی زاده شیروان
1397/1/11

المواضيع الأخيرة
» هیچ آرمانی ، نباید انسانیت درون ما را نابود سازد. حکیم ارد بزرگ
الثلاثاء أبريل 10, 2018 4:12 am من طرف اکرم غلامی

» سروده بسیار زیبای آقای رضا بخشعلی زاده در محضر حکیم ارد بزرگ + عکس و فیلم
الإثنين أبريل 02, 2018 12:55 am من طرف اکرم غلامی

» سخن و مهر پاک ، بر روان آدم پلید ، کارساز نیست. حکیم ارد بزرگ
السبت مارس 31, 2018 4:15 am من طرف اکرم غلامی

» هیچ زمستانی توان فسردن خون آدمهای فداکار و با شرف را ندارد. حکیم ارد بزرگ
السبت مارس 31, 2018 4:14 am من طرف اکرم غلامی

» آیا سخن گفتن از "آزادی" و "انسانیت" در این سرزمین جرم است ؟
الأربعاء ديسمبر 20, 2017 12:11 pm من طرف ترگل بهادران

» انسانیت در کلام بزرگترین فیلسوف جهان
الخميس ديسمبر 07, 2017 6:58 am من طرف امین قاسمی

» Wall of Kindness قوانین "دیوار مهربانی" از زبان حکیم ارد بزرگ
الثلاثاء نوفمبر 21, 2017 5:35 am من طرف اکرم غلامی

» بزرگترین فیلسوف جهان و سخنان بسیار زیبایش
الأحد نوفمبر 12, 2017 6:20 am من طرف اکرم غلامی

» شعری از هاتف اصفهانی
الأحد نوفمبر 12, 2017 5:56 am من طرف اکرم غلامی

» بابا افضل کاشانی کیست ؟
الأحد نوفمبر 12, 2017 5:27 am من طرف اکرم غلامی

ورود
نام كاربر:
كلمه رمز:
ورود اتوماتيك در بازديدهاي بعدي: 
:: كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
احصائيات
تعداد کاربران ثبت نام شده: 909
جديدترين کاربر ثبت نام شده: شادی 1993

تعداد موضوعات ارسال شده توسط کاربران سايت: 5881 في 1121 موضوع
أفضل 10 أعضاء في هذا المنتدى
اکرم غلامی - 762

مصطفی گلیانی - 492

سمندر رضایی - 424

سهیل رحمانی - 355

Mahya - 347

shima niazi - 316

شراره شیروانیان - 285

akharinpanah - 279

امین قاسمی - 274

ترگل بهادران - 240

شاطر | 

تاریخ باشکوه شیروان به قلم حکیم ارد بزرگ (افتخار شیروان)

نويسندهپيام
اکرم غلامی
ژنرال انجمن شماره یک شیروان
ژنرال انجمن شماره یک شیروان

تعداد پستها : 762
محبوبیت : 1861
روز تولد : 1982-06-24
آدرس پستي : زادگاه اجداد حکیم ارد بزرگ (بزرگترین فیلسوف تاریخ ایران) و بزرگ شیروان

پستعنوان: تاریخ باشکوه شیروان به قلم حکیم ارد بزرگ (افتخار شیروان)   الثلاثاء ديسمبر 30, 2014 1:26 pm

نگاهی به شهرستان شیروان

پیشینه کهن شهر باستانی شیروان‌ ، به بیش از هفت هزار سال می رسد تپه باستانی ارگ شیروان با ثبت تاریخی 703 در سازمان ملی حفاظت آثار باستانی ایران در حال حاضر عظیم ترین و مهم ترین محوطه باستانی شمال شرق کشور و یکی از اولین مراکز فرهنگ و تمدن و تاریخ خراسان شمالی است که مربوط به هزاره پنجم قبل از میلاد می باشد و از اولین محوطه های مس...ی حاشیه رود اترک محسوب می شود.

این پدیده شگفت انگیز که همانند کوهی در داخل شهر شیروان قرار گرفته است و بر دشت شیروان اشراف دارد به غلط به تپه نادری معروف است چون در بعضی از اسناد(نارین تپه ) نوشته شده است.

تپه باستانی ارگ شیروان ، بزرگترین تپه دست ریز ایران 25 متر ارتفاع وحدود 90 متر قطر دارد . در پیشینه کهن خود کاخ فرماندهی دودمان های شمال خراسان بوده و از این رو چهار حصار و چهار برج بلند را در گرد خود داشته است.  سفال های بدست آمده از این تپه باستانی از نوع سفال های قرمز با نقش سیاه و مربوط به هزاره پنجم پیش از میلاد با پیشینه 7 هزار ساله می باشد.

افسانه ی وجود دارد که می گوید : ارشک سردودمان و موسس امپراتوری اشکانیان (۲۴۷ پیش از میلاد تا ۲۲۴ پس از میلاد) که با نام امپراتوری پارت‌ها نیز شناخته می‌شود برفراز تپه باستانی شیروان زاده شده است و شیروان اولین جایی بود که "اشک یکم" در آن نیروهایش را آموزش رزم آوری داد . آنچه پیداست شیروان یکی از مهمترین دژهای امپراتوری اشکانیان در طی 474 سال دودمان اشکانیان بوده است وجود گورستان های باستانی و کهن و آثار تاریخی در جاهای گوناگون دشت شیروان، نه تنها بر شناخت رویدادهای تاریخی شیروان در پیش از تاریخ کمک می نماید، بلکه آبادی و اهمیت این شهر را در طی هزاران سال تمدن خود نشان می دهد.

شیروان در زمان حکومت سلجوقیان ایران از اهمیت فوق العاده ایی برخوردار بود . سلجوقیان حرکت خود را به سوی مدیترانه از دشت وسیع شیروان آغاز نمودند . شیروان از قرن پنجم به بعد پایگاه فرهنگی و تمدنی وسیعی شد که نمود بزرگ آن در دودمان افشاریه پدیدار گشت تا پیش از افشاریه بخش های شمالی خراسان مورد تاخت و تاز ازبک ها قرار داشت اما شیروان دژ پایداری بود و از همانجا پایه بزرگترین دودمان پس از اشکانیان و سلجوقیان خراسان ریخته شد و دودمان افشاریه هویدا گشت سلسله ایی که از یک سو به هند و سوی دیگر تا دیاربکر ترکیه امروزی وسعت داشت .

آخرین کشورگشای آسیا نادرشاه افشار همسری شیروانی داشت و داماد حاکم وقت شیروان شد و با مرگ حاکم شیروان تبدیل به قدرتی بزرگ در منطقه خراسان گشت که در نهایت به پادشاهی کشور ایران رسید او رضاقلی میرزا، پسرش را فرمانروای خراسان، از جمله شیروان کرد.

در مورد نام‌گذاری شهر شیروان، داوری هایی گوناگونی وجود دارد. درست ترین دیدگاه این است که نام شیروان را به بخاطر نقش شیری دانسته اند، که به شکل طبیعی در دامنه شمالی کوه «اغزقاپوقلی» دیده می شود و به شیرکوه شهره می باشد . شیرکوه شیروان در عکس های ماهواره ایی نیز به خوبی دیده می شود و یکی از بهترین جاذبه های گردشگری شهر شیروان محسوب می گردد سنگ تشکیل دهنده شکل شیر، با دیگر سنگ های کوه اغزقاپوقلی از نظر جنس، گونه و رنگ تفاوت دارد و هر بیننده ای، این وجه تمایز شکل شیر را می بیند. برخی هم نام شیروان را به شیربانانی منسوب می دانند که در هزاره های گذشته در جنگل های ناحیه شیروان به آموزش و رام کردن شیر می پرداخته اند .

امروزه شهر شیروان به تندی در حال رشد و مدرن شدن است و می توان پیش بینی نمود در آینده نه چندان دور ، شیروان دوباره نگین باشکوه خراسان بزرگ گردد .

------------------------------------------
منبع مطلب بالا وبسایت شیران شیروان است لینک مطلب در شیران شیروان :
http://shiraneeshirvan.blogfa.com/post/36

در ادامه مطلب در شیران شیروان می خوانیم :
آنچه خواندید متن کامل نوشته فیلسوف بین المللی شیروان حکیم ارد بزرگ درباره تاریخ شهر اجدادی خود بود . مهندس منوچهر نبی زاده این متن را بهمراه نوشته زیر برایم ارسال نموده اند :
سلام ماهک خانم
در مورد تاریخ شیروان متن های مختلفی در وبلاگ ها و سایت ها دیده می شد به همین جهت از حکیم ارد بزرگ خواهش کردم که متنی درمورد شیروان با قلم توانمند ایشان زحمت بکشند بنویسند که مرجع مستندی برای ما باشد
که استاد گرامی هم قبول زحمت نمودند و این متن را با عنوان نگاهی به شهرستان شیروان ارسال نمودند ایمیل کامل ایشان را بدون هیچ کم و کاستی برای شما ارسال می کنم لطفا متن اصلی را همانطور که استاد خواستند با رعایت کامل حقوقی اثر  و با یک عنوان زیبا که خود صلاح می دانید مانند شیروان به قلم حکیم ارد بزرگ یا .... برروی وبلاگتون بگذارید

از طرف خودم و همه وبلاگ نویسهای شیروانی از آقای مهندس منوچهر نبی زاده که پیگیر این کار با ارزش شده اند و به سردرگمی های ما درباره تاریخ شیروان پایان بخشیدند متشکریم .

انسان باش و بمان ... که جهان میزبان و شاد از وجود توست. حکیم ارد بزرگ

سنندج، شهر سنندج، شهرستان سنندج، استان کردستان سنندج، مرکز استان کردستان سنندج، حکیم ارد بزرگ، حکیم ارد بزرگ سنندج، شیروان، دره شاه جهان، بزرگترین آرزوی اُرُد چیست ؟

به یاد بیاوریم که انسانیم و انسانیت ، مهمترین چیزی است که از ما انتظار می رود. حکیم ارد بزرگ
بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
خواندن مشخصات فردي

تاریخ باشکوه شیروان به قلم حکیم ارد بزرگ (افتخار شیروان)
بازگشت به بالاي صفحه 
صفحه 1 از 1